Yatırım

1 Ons Altın Kaç Gram Eder?

Yatırımcıların herhangi bir piyasada umutlu olmadığı zamanlarda yatırım aracı olarak kullandığı altın, her türden yatırımcı için büyük öneme sahiptir. Türkiye’de yaşayan birçok insanında yatırım konusunda altına verdiği önemi hepimiz biliyoruz. Her ne kadar yatırım konusunda bilgi sahibi olmayan kişiler gram altına yatırım yapıyor olsa da ons altın fiyatları yatırımcıları cezbedecek hallerde olabiliyor. Bundan kaynaklı olarak 1 ons kaç gram altın diye hesaplamalar herkes tarafından yapılıyor. Bu sorunun cevabını sizlere en iyi şekilde vermek için bu yayınımızı hazırladık.

1 Ons Kaç Gram Altına Denk Geliyor?

Altın, dünya ülkelerinde ticaret konusu olduğunda herhangi bir şekilde ağırlık birimi ile ifade edilmemektedir. Her ne kadar durum bu olsada altının ağırlığını ölçmede en çok kullanılan ifadeler gram ve ons oluyor. Dünya borsaları incelemeye alındığında herkes tarafından kabul edilmiş ağırlık birimi troy ons’tur. Bu ağırlık biriminin nasıl hesaplandığını öğrenelim.

  • 1 ons ortalama olarak 10 gram saf altın olarak bilinmektedir. Tabi bu rakamın kesinlikle net sonuçlar doğurmadığını bilmek gerekiyor.
  • 1 kilogram has altının külçesine göz atıldığında ise 32.15 ons olarak biliniyor.
  • 1 lot altın ise 100 ons’a denk geliyor.

Maddelerin içerisinde belirttiğimiz gibi ölçülere karşılık gelen değerlerin kesinlikle değişken olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu ölçü birimlerini ortalama hesaplamaları yaparken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ons hesaplaması nasıl yapılır sorusunun cevabı bu şekilde karşılık bulmaktadır.

Ons/dolar fiyatından gram/TL fiyatı aşağıdaki şekilde elde edilir:

Altın(gram/TL) = XAUUSD / 31.1 x USDTRY

Örnek: XAUUSD = 1797 ve USDTRY = 1.7600 iken bir gram altın;
1797 / 31.1 x 1.76 = 101.6 TL olacaktır.

Not: 1 ons altın; tam olarak 31,1034768 gram‘a eşittir, ancak bu saf altında olup normal olarak 1 ons altın = 28,3495231 gram altına eşittir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı