Krediler

TOKİ 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır? En Uygun TOKİ Kredisi Veren Bankalar

Toplu Konut İdaresi tarafından 2020 yılında 100 bin konut projesi ortaya atıldı ve bu konutların inşaası tamamlanma aşamasına kadar geldi. Devlet tarafından yapılan bu kampanya ile birlikte vatandaşların ev sahibi olması için fırsat oluşturuldu. Ancak bu kampanyadan yararlanmak için kişilerin bazı şartları yerine getiriyor olması gerektiği belirtiliyor. Proje kapsamında insanlar TOKİ kapsamında bulunan projeden daha az masraf ile konut sahibi olurken bu fırsattan yararlanmak için peşinat yatırmaları gerekiyor. Vatandaşların bu peşinat tutarına sahip olmaları durumunda Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından sunulan toki kredisi fırsatından yararlanabilme imkanları oluyor. Bu yazımızda toki faizsiz konut kredisi ve buna benzer birçok konu hakkında sizlere gerekli bilgiler verilecektir.

TOKİ Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Devlete bağlı kurumlardan biri olan TOKİ sayesinde vatandaşlar piyasada belirtilen fiyatların daha altında ödemeler yaparak konut sahibi olma fırsatı yakalayabiliyorlar. Bu kampanyalar kapsamında yapmanız gereken en önemli şey sizlerden talep edilen peşinatı eksiksizbir şekilde yatırmaktır. Eğer vatandaşlar bu peşinat miktarına sahip değilse bankalar tarafından sunulmakta olan kredi imkanlarından faydalanabiliyorlar. Bu krediler genelde 120 aya kadar vadeli olup yüksek ve düşük faizli olarak bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Ülkemizde konut kredilerinin faiz oranları %2’nin altında seyrederken gündeme gelen faiz indirimleri konusunda Ziraat Bankası ilk adımı atarak Ziraat Bankası konut başvurusu yapanlar için konut kredisi faizi konusunda %0.49’luk bir dilimde karar kıldı. Bu durum ise Ziraat Bankası’ndan 120 ay vadeli olarak 100.000 TL konut kredisi çeken bir kişinin; 158.800 TL geri ödeme miktarı bulunacak bu ödeme aylık olarak 1.323 TL olarak yapılacaktır.

TOKİ projeleri aracılığıyla konut sahibi olmak isteyen kişiler Ziraat Bankası ve Halkbank şubelerine bizzat başvuru yapmak zorunda kalıyor.TOKİ ve bu bankalar arasında özel olarak imzalanmış protokol sözleşmeleri sayesinde tapu teslimatına kadar çeşitli hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmetler; Borç Kapatma ve Konut ve DASK Sigortası olarak söylenebilir. Bu bankalara yapmış olduğunuz müraacat sonrasında gerekli olan para miktarını bankalardan kredi tahsisi yaparak alabilirsiniz.

TOKİ 2020 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bu konuda fazla aceleci davranmadan başvuru yapacağınız konuta dayalı araştırmaları en iyi şekilde yapmanız gerekiyor. Proje kapsamında 2+1 ve 3+1 gibi farklı konut tipleri bulunmaktadır. Her ilde farklı konut tipleri bulunduğu için bunları TOKİ’nin web sitesinden araştırabilirsiniz. Artık başvuru adımına geliyoruz. Başvuru için gerekli olan belgeleri eksiksiz olarak tamamladıktan sonra bankalara ait şubeler aracılığıyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 2020 yılında TOKİ tarafından projelendirilen 100.000 konut projesi için başvuruyu ikametine kayıtlı olduğunuz il ve ilçede bulunan Ziraat Bankası Şubelerinden herhangi birine yapmanız gerekiyor.

Bankalar sizden başvuru yapacağınız konut tipine göre iki farklı başvuru ücreti talep edecektir. Bu ücretler 2+1 daireler için 500 TL, 3+1 daireler için ise 1000 TL olarak belirlenmiştir. Bu ücretlerin yatırılmasının ardından başvuru işlemleri başarıyla tamamlandığında konut sahibi olacak kişilerins eçilmesi için kura sistemine başvuruluyor. Halkın her kesiminden şehit aileleri, vazife ve harp malulleri, engelliler, emekliler ve diğer alıcılar olarak 5 farklı gruba ayrılan kişiler için kura günleri değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde başvuru tarihleride her grubun farklı olarak açıklanıyor. Ziraat Bankası ve Halkbank şubeleri aracılığıyla başvurunuzu tamamlamak için aşağıda bulunan belgeleri eksiksiz olarak teslim etmeniz gerekiyor.

TOKİ 100.000 Konut Proje Başvuru Belgeleri

Ziraat veya Halkbank hangisi olursa olsun aşağıdaki belgeleri sizlerden talep edecektir.

 1. T.C kimlik belgesi
 2. Gelir belgesi
 3. Emekli kimlik belgesi (Emekli Kişilere SGK Tarafından Veriliyor.)
 4. Engelli olduğunu gösteren belge (Engelliler İçin)
 5. Şehit aileleri, harp ve vazife malulleri hak sahipliği belgesi

TOKİ Kredisi Veren Bankaların Şartları

Toplu Konut İdaresi ile protokol imzalamış ve kredi verme yetkisi kazanmış bankaların vatandaşların kredi talep etmesi durumunda isteyeceği belgeler aşağıda listelenmiştir.

 1. Yüksek kredi notuna sahip olmak
 2. Bankaya düzenli gelir beyanı sunmak
 3. T.C vatandaşı olmak
 4. 3+1 konut için 18, 2+1 konut için 25 yaşını tamamlamış olmak
 5. Projenin gerçekleştiği yerde kesintisiz 1 yıl ikamet ediyor olmak
 6. Önceki dönemlerde konut kredisi kullanmamış olmak
 7. Başvuru yapan kişinin çocuğunun, eşinin üzerine kayıtlı bir mal varlığının olmaması
 8. Engellilik oranı %40 olmalı
 9. Hane içi gelirin 4500 TL ile sınırlı olması (İstanbul’da ikamet edenler için 4800 TL)
 10. Ev halkından sadece bir kişinin projeye başvuru yapması gerekiyor.

Ziraat Bankası Toki Kredisi

TOKİ’nin yaptığı proje dahilinde konut kredisini alacağınız banka tercihini Ziraat Bankası’ndan yana kullanırsanız avantajlı konut kredilerinden faydalanabiliyorsunuz. Bankanın sizden talep etmiş olduğu başvuru ücreti ve gerekli belgeleri teslim etmenizin ardından “Konut Tahsis Belgesi” tarafınıza verilecektir. Bankaya yapılan başvurular TOKİ Genel Müdürlüğü’ne iletilecek ve bunun ardından kredi tutarı konut bedeli dahilinde belirlenecektir. Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri tarafından bilgi alabilirsiniz.

Halkbank TOKİ Kredisi

Tercihinizi Ziraat Bankası değil de Halkbank’tan yana kullanırsanız başvuru sürecinde bankadan “Konut Tahsis Belgesi” talebinde bulunabilirsiniz. Ancak yine başvurunuzu Ziraat Bankası’ndan yapmak zorunda kalacaksınız. Bu adımın ardından yapılan başvurular Ziraat Bankası Bireysel Krediler Daire Başkanlığı’na iletilecek olup konut tutarları Halkbank nezdinde açılan hesaplara yatırılacaktır. Tahsis edilen kredinin taksitlerinin ödenmesi konutun vatandaşa teslim edilmesinden bir ay sonrasında başlamaktadır. Halkbank kredilerde uygulayacağı faiz oranını %1,28 olarak açıkladı ve yine ev borcunun tamamı kredi olarak sizlere verilmemektedir. Banka sadece evin %80’lik bir kısmı için kredi ödemesi yapmaktadır. Halkbank konut kredisi için müşterilerine ödeme zorlukları çektikleri dönemlerde 3 ay erteleme fırsatı sunmaktadır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı