Ekonomi

Faiz Oranlarının Ekonomiye Etkisi

Faiz oranları ülkeler bazında bakıldığında ülkede yaşayan birçok insanı herhangi bir şekilde sınıf ayrımı olmadan etkilemeyi başarak önemli bir ekonomik değişkendir. Tüketici ve işletmelerden başlayarak ardından ekonominin büyük bir bölümünü kolaylıkla farklı farklı açılardan etkiliyor. Tüketici kesim, faiz oranlarından etkilenerek kredi kullanarak yatırım amaçlı konut satın alma gereksinimi duyarlar. İşletmelere gelindiğinde ise faiz oranlarının gidişatına göre işletme envanterinde değişiklikler yapmanın yanı sıra hiç olmadığı kadar fazla yatırımlar yaparlar. Bu durumlar göz önünde bulundurulduğunda faiz oranlarındaki düşüş ve artış yönlerindeki değişimler ülke ekonomisinde nasıl değişimlere yol açıyor? Bu yayınımızda faiz oranlarının ekonomiye doğrudan ve dolaylı yollarla oluşturduğu etkiler üzerinde duracağız.

Faiz Oranı Belirleyicileri Nelerdir?

Faiz oranları, piyasanın değişken güçlerinden etkilenmekte olan paranın arz ve talebine göre belirlenmektedir. Bu durumlardan en önemlisi Merkez Bankası tarafından bankaların paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde uygulanan politikalar oluşturmaktadır. Ülkemizde ve dünya çapında hizmet vermekte olan bankaların rezervleri beklenen seviyelerin altına düştüğünde son çare olarak bankalar merkez bankasından borç alma yoluna giderler. Bu durum ile birlikte Merkez Bankası faiz oranlarında bazı değişimler yapar. Tabii ki bankalarda değişen oranları doğrudan müşterilerine yansıtırlar. Faiz oranlarının oluşturacağı etkileri görmek için süre bakımından 18 – 20 ay arasında bir zaman aralığına ihtiyaç vardır.

Yükselen Faiz Oranları

Faiz oranlarının artması borçlanma maliyetine doğrudan etki ederek artışa yol açar. Bu durumda bir diğer olguyu tetikleyerek halkın borçlanmaya karşı bakış açısını değiştirerek borçlanmanın azalmasına sebep olur. Faiz oranlarının yükselişe geçmesi kredileri etkiler. Halk bu durumda yapmış olduğu tasarruflardan daha fazla gelir kazanacağını gördükçe ülke genelinde tasarruf oranlarında artış gözlemlenebilir. Bu durumda ise halk kolay kazanç yolunu tercih ederek elinde bulundurduğu nakit parayı bankada faize yatırır ve emek vermeden kazanç yolunu tercih eder.

Düşen Faiz Oranları

Faiz oranlarında düşüş görüldüğünde insanlar elinde bulunan birikimlerini tasarrufa ayırma konusunda daha çekimser olurlar. Bunun sebebi ise borçlanmanın daha cazip hale gelir. Bunun sonucunda tüketici, işletme gibi tarafların borçlarında artış gözlemlenir. Tüketici ve işletmelerin harcamaları artınca ekonomide düşük faiz oranları baş gösterir. Birbirini tetikleyen durum olmasından kaynaklı olarak aylık kredi ödemelerinin düşük faiz oranlarını getirmesi ile sonuçlanır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı