Banka BilgileriBankacılıkKredi Kartları

Hangi Bankalar Hesap İşletim Ücreti Almıyor?

Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Bankalar tercih edilmek için müşterilerinden işletim ücreti almaz. Özellikle son zamanlarda hesap işletim ücreti almamaya yönelik çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır.

Banka müşterileri işlemlerini vadesiz hesaplardan, hesap için yapılan harcamalardan ve masrafları karşılığı olan belirli miktarda işletim ücreti almaktadır. Bu ücret bankacılıkta “işletim ücreti” olarak adlandırılmaktadır. Ancak her banka müşterisinden işletim ücreti almaz. Son dönemlerde bankalar müşteri potansiyelini artırmaya yönelik işletim ücreti almıyor ve bu konu hakkında düzenlemeler yapıyor.

Günümüzde bazı bankalar çoğu masraf ücretlerini almama kararı almıştır. Özellikle EFT ve havale yapılan işlemlerde işletim ücreti can sıkıcı olabiliyordu. Ancak bazı bankalar müşteri memnuniyetini ön planda tutmak için ücret talep etmemektedir. BDDK 2020 yılı için EFT ve havale için tavan-taban işletim ücreti belirlense de bazı bankalar müşterilerinden bu ücreti almıyor. İşletim ücreti almayan bankaların hangileri olduğunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Hangi Bankalar Müşterilerinden İşletim Ücreti Almıyor?

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte banka müşterileri internet bankacılığı üzerinden tüm işlemlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilir. Aynı zamanda dijital alanda hizmet veren bankalar da müşteri potansiyelini geliştirmeye yönelik bazı düzenlemeler yapmaktadır. Bu doğrultuda hesap işletim ücreti almayan bankalar oldukça fazladır. Bu bankalar;

 • QNB FinansBank,
 • Enpara,
 • CepteTEB,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası,
 • KuveytTürk Katılım Bankası,

Bu bankalar müşterilerinden hiçbir şekilde işletme ücreti talep etmiyor. Eğer sizde işletim ücreti almayan bir banka tercih ederek işlemlerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız bankalara müracaat etmeniz gerekmektedir. 

Müşterileri için işletim ücreti almayan bankaların yanı sıra birde az tutarda işletim ücreti alan bankalar var. Ancak genellikle işletim ücreti almayan bankalar tercih ediliyor. İnsanlar yapacakları işlemler için ekstra para ödemek istemiyor ve ücretsiz işlem sağlayan bankaları tercih ediyor.

En Düşük Hesap İşletim Ücreti Alan Bankalar Hangileridir?

Banka müşterileri işlemlerini düşük ücretlerde halletmek istiyorsa bu bankaları tercih edebilir. Peki, müşterilerine düşük hesap işletim ücreti ile hizmet veren bankalar hangileridir? sorusunun merak edilen cevabı yazımızda yer alıyor. 

 

Hangi Bankalar Düşük İşletim Ücreti Alıyor? 

 • OdeaBank 96 TL, 
 • Türkiye Halk Bankası 78 TL, 
 • Vakıfbank 96 TL, 
 • Ziraat Bankası 80 TL, 
 • Burgan Bank 91 TL, 

Yukarıda yer alan ücretler yıllıktır. 3 aylık veya 12 aylık periyotlarda eşit olarak ödemektedir. 

Vadesiz Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar Hangileridir? 

Vadesiz hesap işletim ücreti almayan bankaları yukarıda belirtmiştik. Bunun haricinde maaş müşterisi olduğunuz hesap ve otomatik ödeme talimatı verdiğiniz hesap için işletim ücreti önleyebilirsiniz. Aynı zamanda hesabınızı kapatmak istediğiniz bankalar müşterilerine işletim ücreti ödememe imkanını sunar. Bunun yanı sıra banka değişimi yapar işletim ücreti ödemek istemeyen kişiler banka değişimde bulunabilir.  Sizde bankaya gitmeden işlemlerinizi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmek istiyorsanız şifre almanız gerekmektedir. 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı