İş Fikirleri

Kafe Açsam Aylık Ne Kadar Kazanırım?

Günümüzde kafe açmak artık iyiden iyiye hayal olmaya başladı, açılan kafeler sürekli batıyorlar ve eski kafelerle rekabet edemiyorlar. Yeni kafeler, düşük sermayeler ve bilgisiz nedeniyle hızlı bir şekilde kapanırken, işi iyi bilen insanlar gerçekten de iyi para kazanabiliyorlar. Bu yazıda sizlere sıfırdan bir kafe açarak ne kadar para kazanabileceğinizden bahsedeceğim, bu yazıyı okuduktan sonra bir kafe dükkanı ile ne kadar para kazanabileceğiniz hakkında detaylı bilgi sahibi olabileceksiniz.

Nasıl Bir Cafe Açacağınızı Seçin

Kafe açmaya karar verdiğinizde, aslında ne tarz bir kafe açacağınıza da karar vermiş olmanız gerekiyor. Piyasada pek çok çeşit kafe bulunuyor, siz nasıl başarılı olacaksınız? Diğer kafelerden farklı olmanız sizi başarılı kılacak tek özellik olabilir. Bu nedenle ne tarz kafe açacağınızı iyi seçin

Nargile Tarzı Kafeler

Bu kafelerin müşteri kitlesi genelde 15-25 yaş arası gruplardır. Doğal olarak bu gruptaki genç müşterilerinize hitap etmeniz gerekecektir. Nargile bulunduracağınız bir kafeye sahip olmak için ortalama 150-200 metrekare genişliğinde ki bir kafe yeterli olabilecektir. Böyle bir kafe açmanın maliyeti aşağı yukarı 300-400 bin TL’yi bulabilecektir.

Yeni Nesil Kafeler

Yeni nesil kafeler daha çok, farklı tarzda kahve ve çay üretirler, genelde her yerde bulamayacağınız pek çok kahve ve çay bu 3.dalga satıcılarında bulunur. Demleme teknikleri değişiktir, kullandıkları kahve ve çay kalitelidir, bu şekilde size alıştığınız damak lezzetinden çok daha iyi bir içecek sunmayı amaçlarlar. Genellikle bu kafeler ya normal fiyatlardadır ya da pahalıdırlar. Ancak bu tarz kafeler genellikle büyük işletmeler değillerdir ve sadece kahveye odaklanmışlardır. Bu tarz bir işletme açmanın maliyeti asgari 400 bin TL’yi bulabilir. Çünkü işletmeye alacağınız profesyonel bir espresso makinesi 100 bin TL’ye satılmaktadır.

Klasik Kafeler

Çevrenizde en çok gördüğünüz kafe tipleri bu kafelerdir, rekabet çok fazladır. Bu nedenle açacağınız kafede fiyat,konum,görsellik,lezzet açısından iyi bir fark yaratmanız gerekiyor. Her açıdan iyi bir kafe her zaman kar edecektir. Klasik kafeler genelde en çok para kazanan kafe çeşididir.

 

Şimdi Bir Kafe Açsam Ne Kadar Kazanırım?

Bugün bir kafe açmaya karar verdiğinizde, ilk 1-2 yıl kazanç beklentisi içinde olmamanızı ve en büyük beklentinizi işletme giderlerini çıkarabilen bir kafeye sahip olmakta tutmalısınız. Kafelere gelen müşteriler, kafeyi beğenmediklerinde tekrar gelmeyebilirler ve müşteri kazanmak gerçekten zordur. Bu nedenle ilk 1-2 yıl geçiminizi sağlayacak ek bir sermaye kenarda olsun.

Aşağıda müşteri kitlesi oturmuş, yoğunluk bakımından orta lokasyonda açılmış kafelerin ortalama kazançları gözükmektedir.

 

1- Mahalle Kafesi : Yıllık ortalama 80 bin -120 bin TL

2- 100 m2 büyüklükte bir kafe : 250 bin-400 bin TL

3- Semt ve İlçe geneline hitap edebilen bir kafe 200 m2 : 400 bin- 1 milyon TL

 

Kafe Dükkanı Açmaya Karar Vermeden Önce

Bir kafe dükkanı açmaya karar vermeden önce, her şeyden önemlisi kahve ve çay konusunda gerçekten iyi olmalısınız. Tatlılar ve kekler, kafede satacağınız her içeceğin ve yiyeceğin gurmesi olmalısınız. Bilmediğiniz keyif almadığınız yiyecek ve içecekleri satmamalısınız. Her zaman ürettiğiniz ürününün, daha iyi olması için çaba göstermelisiniz. Her geçen gün daha iyi kahve, daha iyi çay, kek üretmeye çabalamalısınız. İşinizi sadece, elemanlarınıza bırakmamalı her dakika iş başında olmalısınız. En önemlisi, işinizi sevmelisiniz. Eğer kafede sattığınız ürünlerden tutunda, kahve,çay demlemeye kadar her adımından ve her anından keyif almıyorsanız, bu işi yapmamanız daha iyi bir tercih olabilir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı