Kripto ParaYatırım

Kripto Paraların Geleceği Var Mı?

Kripto Paraların Geleceği Var Mı?

Özellikle son zamanlarda internet üzerinden yapılan harcamaların artış göstermesi ve dünya genelinde yaşanan covid-19 sebebiyle, kripto paraların değeri artmaya devam ediyor. 2012 yılında hayatımıza girmiş olan kripto paralar, özellikle son 5 yılda inanılmaz bir artış gösterdi. Her ne kadar bazı insanlar tarafından balon olarak nitelendirilse de, özellikle bazı kripto paralar her geçen gün yükselmeye devam ediyor. Bunun en büyük örneği Bitcoin, Ethereum, Ripple ve Tether gibi kripto paraların yükselmeye devam etmesidir. 9644 dolardan işlem gören Bitcoin, en değerli kripto paralar arasında yer almaktadır. Yazımızın detaylarında kripto paralar hakkında detaylara değineceğiz.

Kripto Para Madenciliği

Kripto paralar denildiği zaman akıllara ilk olarak Mining işlemi geliyor. Türkçeye Kripto Para madenciliği olarak geçen bu işlemde, sanal olarak kripto para üretimi yapılabilmektedir. Dünya genelinde sadece bu işi odaklanmış ve Kripto para madenciliği yapan binlerce kişinin olduğunu söyleyebiliriz. Fazla teknik bilgilerden kaçınarak sizlere genel olarak söyleyebiliriz ki, bu işlemler ekran kartları aracılığı ile yapılmaktadır. Yani piyasada sunulan üst düzey ekran kartları ile Kripto para üretimi yapılabilmektedir. Yine teknik bilgilerden uzak durarak blok hain teknolojisi ile varlığını sürdüren Kripto para madenciliği. başta birçok insan tarafından tercih edilirken, şimdilerde yüksek bir donanım bilgisi istemektedir.

Kripto Paralar Güvenilir Mi?

Bitcoin kurucusu Satoshi Nakamoto, kripto paraların inanılmaz bir altyapı ile saklandığını söylemektedir. Uçtan uca şifrelenmiş bir şekilde sanal cüzdanlar üzerinde tutulan kripto paralar dünyadaki en güvenilir sanal paralar olarak görülmektedir. Hatta birçok ülke Bitcoin ile alışveriş imkanı sunarken, Bitcoin’e normal para birimi olarak kullanan ülkelerde bulunmaktadır. Ayrıca dünya arasında birbirine para gönderen farklı ülkelerden kullanıcılar bitcoin’i tercih etmektedir. Internet üzerinde çeşitli Bitcoin borsaları bulunmaktadır. Bu borsalar üzerinden Bitcoinlerinizi normal kendi ülkenizin para birimine çevirebiliyorsunuz.  Doğal olarak ülkeler arasında para gönderme işlemi de bu sayede oldukça kolay bir hal alıyor.

Kripto Paralar Nerede Saklanır?

Kripto paralar sanal cüzdan adı verilen Blockhain teknolojisi ile saklı tutulmaktadır. Baştan başa kadar şifrelenmiş bir şekilde saklanan kripto paralar, tamamen güvenli bir havuzda saklanmaktadır. Sizin haricinde başka bir kullanıcının kripto paralarınızı alması söz konusu değildir. Fakat bu cüzdanlara çeşitli kötü amaçlı kişiler erişim sağlayarak hırsızlıklar da yapabilmektedir. Bu hırsızlıkların önüne geçebilmek için kendi cüzdanınızı mutlaka güvenli bir ortamda saklamanız gerekiyor. Kripto paralar ilk çıktığı zaman birçok hırsızlık olayı olmuş olsa da artık bu hırsızlıklar gün geçtikçe azalmaya başlamış ve böylece kripto paraların değerleri de eş zamanlı olarak artış göstermeye başlamıştır.

Kripto Paralara Yatırım Yapılır Mı?

Kripto paralar hakkında çeşitli bilgiler edilen kullanıcılar, özellikle kripto paralara yatırım yapılır mı konusunda sorular sormaktadır. Kripto paralar normal hisse senedinde olduğu gibi piyasadaki hareketlere göre değişkenlik göstermektedir. Fakat kripto paralarda spekülasyon işlemi daha çok yapılıyor.  Yani dünya genelinde gerçekleşen olaylara bağlı olarak Kripto paraların fiyatları da değişkenlik gösterebiliyor. Zamanında 1- 1.5 Dolardan Bitcoin alan kişiler, şu zamanlarda dünyanın sayılı zenginleri arasında olduğunu söyleyebiliriz. Kim bilebilirdi ki bu kripto paraların değerleri bu kadar artacak ve dünya genelinde kullanılan para transfer birimi olarak tercih edilecek.  Doğal olarak ufak yatırımlar yaparak sizlerde kripto para yatırımcılarına başlayabilirsiniz. Sizleri üzmeyecek tutarları aktarabilir ve piyasadaki değişken neye göre yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı