BankacılıkKrediler

Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borcu Ne Olur ?

İnsanlar sıklıkla kredi kullanmaya ihtiyaç duyabilmektedir. Kişi kredi kullandığı takdirde borcu henüz bitmemesine rağmen hayatını kaybedebilmektedir. Bu durum herkesin başına gelebilecek olan durumlar arasında yer alıyor. Ölen kişinin kredi ve kredi kartı borcu ne olur bu yüzden sıklıkla sorulmakta olan soruların arasında yer almaktadır. Bu yazımızda sizler için sorunun cevabını kaleme aldık.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur ?

Ölen kişiye ait kredi borcu kişinin hayat sigortası olması halinde sigorta tarafından karşılanacak, sigorta olmaması halinde ise kişilerin mirasçıları tarafından ödenecektir. Yani borca ne olacağı sorusunun cevabı kişinin sağlığında hayat sigortası yaptırıp yaptırmadığına göre değişecektir. Kredi çeken bir insan, henüz borçlarını sıfırlayamadan vefat edebilir. Böyle bir durumla karşılaşılmaması için özellikle konut kredilerinde bankalar kişilerin hayat sigortası yaptırmasını zorunlu tutar. Kişiler hayat sigortası yaptırdıkları için kredi kullanımlarında ek ücret ödemek zorunda kalırlar.

Kişinin kredi borcuna karşılık hayat sigortası yaptırması yalnızca konut sigortasında geçerli olan bir durum değildir. Genellikle meblağ olarak yüksek ve geniş zamana yayılmış olan kredi türlerinin tümünde kişilerin hayat sigortası yaptırması gerekir. Kişi eğer sigorta yaptırmış ise, borçlar sigorta şirketi tarafından ödenecektir.

Ölen kişinin mevcut borçlarını görüntüleyebilmek için mirasçılar Risk Raporu alabilir.

Ölen kişinin mirasçısı iseniz Risk Raporu başvurusunda bulunmak için buraya Tıklayınız.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Hayat Sigortası Olması Durumunda Ne Olur?

 

Hayat sigortası olduğu zaman ölen kişiye ait kredi borcu sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu nedenle hayat sigortası yaptırmak müşteriler adına doğru bir tercih olur. Sigorta yaptırdığınız zaman aslında sigorta şirketini, size bir şey olması halinde ödemeleriniz için sorumlu tutmuş oluyorsunuz. Eğer borçlu kişinin ölümünde şüpheli bir durum varsa, sigorta şirketi borcu ödemeyebilir. Böyle bir durumda sigorta şirketi genellikle durumun tespit edilmesi için otopsi yapılmasını talep edecektir. Hayat sigortası yaptırıldığı zaman kişiler o anda varsa kendilerinde olan hastalıkları belirtmekle yükümlüdür. Eğer kişi kredi borcu olduğu zaman hastalığından dolayı vefat ederse, sigorta şirketi kredi borcuna karşılık ödeme yapmayabilir. Çünkü kişi sigorta şirketine yanlış bilgi vererek onları yanıltmıştır.

Ölen Kişi Hayat Sigortası Yaptırmamış İse Ne Olur ?

Hayat sigortası olmadığı zaman ölen kişiye ait kredi borcu maalesef kişilerin mirasçıları tarafından ödenmelidir. Miras durumlarında yapılan dağıtımın aynısı kişilerin borçlanmaları için de geçerli olacaktır. Eğer mirasçılar kişinin borcunu ödeyemeyecek durumda ise ya da borcu ödemek istemiyorsa bu durumda kişilerin reddi miras yani mirası reddetme hakkı da bulunuyor. Eğer kişilerin mirasçıları da yoksa, kredi borcu ödenmesi için (varsa) kredi kullanırken kişilerin gösterdikleri kefiller kontrol altına alınacaktır. Bu nedenle kişiler kredi kullanımı sırasında hayat sigortası yaptırılmasını kesinlikle ek bir masraf olarak görmemelidirler.

Hayat Sigortası Yapılması Ödenmiş Kredi Miktarının Geri Alınmasını Sağlar mı?

 

Hayat sigortası olduğu zaman ödenmiş kredi miktarını geri almak mümkündür. Çünkü bir kişi kredi kullanmadan önce hayat sigortası yaptırdığı zaman, bu sigorta kişilerin kredi borçlarının tümünü kapsar. Kredi kullanan kişinin hayat sigortalı olması ve borcunun bir kısmını ödemesine rağmen vefat etmesi halinde, mirasçılar ödenen kredi borcunun tamamının kendine verilmesini isteme hakkına sahiptir. Bazı sigorta şirketleri bu durumu poliçelerinde özel olarak belirtebilir. Sözleşmede kredi taksitlerinin geri ödenmesinin mümkün olmadığının belirtilmesi halinde kişiler kredi borçlarını alamazlar.

Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur ?

 

Kredilerde yaşanan durum kredi kartları için de geçerli şekildedir. Vefat etmiş olan kişi kredi kartı kullandığı sırada hayat sigortası yaptıysa kişinin kart borçları sigorta şirketi tarafından silinmektedir. Bu durumda ise sigorta şirketi tarafından ödenecek olan miktar ise poliçede yer alan teminat tutarı şeklindedir. Kişinin kredi kartı borcu eğer teminat miktarından fazlaysa geriye kalan tutar ise vefat etmiş olan kişinin mirasçılarına devredilmektedir.
Vefat eden kişinin yakınları ise banka şubesine giderek ölen kişinin ölüm kağıdıyla beraber banka şubesine giderek borçlarını sorgulatmalı ve borcu varsa ödeme yapması gerekmektedir. Bu evrede kişinin sigorta yapıp yapmadığı da öğrenilmesi gerekir.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı